1. Dostarcz prawdziwe historie
Zamiast powiedzieć, że: „jednym z zagrożeń na Waszym stanowisku pracy jest kolizja z wózkiem widłowym”, pokaż realne sytuacje. Przy opracowywaniu materiałów szkoleniowych wykorzystaj opisy, zdjęcia, video wypadków, które miały miejsce w przeszłości w firmie. Po przedstawieniu uczestnikom wielu szczegółów nt. wypadku, zachęć ich do dyskusji na temat przyczyn jego wystąpienia.
2. Zadawaj pytania, aby wywołać dyskusję
Zadawanie otwartych pytań to świetny sposób na zwiększenie interaktywności prowadzonego przez Ciebie szkolenia. Ta wskazówka jest również bardzo istotna w przypadku prowadzenia szkoleń wirtualnych w trybie rzeczywistym.
3. Skorzystaj z ćwiczeń grupowych
Ćwiczenia grupowe ułatwiają dyskusje, co pomaga pracownikom skuteczniej przyswajać treści. Dodatkowo taka forma ćwiczeń na również formę integracji. Wykorzystaj sesje grupowe z pracownikami omawiając problemy/zasady postępowania, aby szkolenie było ciekawsze, zabawniejsze i skuteczniejsze. Do realizacji zadań w zespołach świetnie sprawdzą się quizy i gry BHP.
4. Skorzystaj z rekwizytów i pomocy dydaktycznych
Jako specjaliści ds. BHP mamy to szczęście, że na rynku dostępnych jest wiele materiałów dydaktycznych, które możemy wykorzystać podczas prowadzonych szkoleń BHP. Jedne z nich są powszechnie wykorzystywane jak: fantomy, AED treningowy, a inne mniej popularne jak stosowane przez pracowników środki ochrony indywidualnej. Jeżeli uczestnicy Twojego szkolenia na co dzień pracują we wkładkach przeciwhałasowych, rozdaj podczas szkolenia zestaw wkładek dla każdego uczestnika. Następnie przeprowadź instruktaż ich poprawnego nałożenia. Dodatkowo wskaż najczęściej popełniane błędy w ich nakładaniu, jak również opowiedz, kiedy należy je wymienić na nowe.
5. Wykorzystaj przepisy BHP trochę inaczej
Sięgnij wspomnieniami do szkoły podstawowej, kiedy to na lekcjach historii lub języka polskiego nauczyciel_nauczycielka wręczali Ci kartkę na której widniał nagłówek „materiał źródłowy”. Twoim zdaniem było odpowiedzenie na szereg pytań związanych właśnie z tym tekstem. Podczas szkolenia BHP „materiałem źródłowym” może być fragment Kodeksu pracy (a może cały!), fragment rozporządzenia. Przygotuj listę pytań i zadanie gotowe!
6. Bądź empatyczny – zarządzaj spadkiem energii uczestników szkolenia
Szkolenie rozpocznij od icebreakera, który pozwoli poznać się uczestnikom i rozluźnić atmosferę już od pierwszych minut spotkania. Po przerwie obiadowej, aby przywrócić energię uczestników po posiłku, zaproponuj kolejną aktywność, ćwiczenie rozluźniające, jednak dalej pozostające w duchu bezpieczeństwa. Gotowe rozwiązanie znajdziesz tutaj.