Stało się. Otrzymałeś cele roczne od swojego szefa, a tam, jako punkt numer 1 – dzień BHP w 2020 roku. Spokojnie – to jeszcze wcale nie oznacza nieprzespanych nocy i roboty po sufit. Wiem, wiem – Twoja głowa pełna jest pytań, na które nikt Ci nie może odpowiedzieć. Od tego masz nas! Poniżej znajdziesz zestawienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących organizacji safety day. Zacznijmy od początku.
Czym jest dzień BHP?
Wiadomo, że bezpieczeństwo to codzienność, bieżące dokonywanie oceny zagrożeń w każdej sytuacji zawodowej, a także tej z dnia codziennego. Coraz więcej firm, chcąc pokreślić swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo, decyduje się jednak na organizację safety day. Patrząc na polskie realia – pracownicy przechodzą szkolenia BHP w zróżnicowanych czasookresach, które zależą od rodzaju stanowiska pracy, jak i poszczególnych czynności (również tych szczególnie niebezpiecznych). Coraz więcej specjalistów BHP decyduje się na odświeżenie swoich modułów szkoleniowych, dzięki czemu proces przyswajania wiedzy staje się o wiele łatwiejszy, a wiedza tak szybko nie umyka. Pomimo wszystko, pomiędzy okresami obowiązkowych szkoleń BHP, pracownicy potrzebują dodatkowego zastrzyku wiedzy. Cykliczne, rok roczne przeprowadzanie eventu o tematyce bezpieczeństwa to świetny moment, aby skupić się na głównych zagrożeniach w firmie, zaprezentować je w sposób obrazowy, atrakcyjny, angażujący.
Czy to wydarzenie dedykowane jest dla każdej branży?
Safety day w biurze, a może na placu budowy? W końcu, event o tematyce bezpieczeństwa dla pracowników hipermarketu? Oczywiście, że tak! Każda branża ma swoje specyficzne zagrożenia, które mogą przyczynić się do wypadku przy pracy, choroby zawodowej lub dyskomfortu i stres. Bez względu na branżę, jaką reprezentujesz – przy planowaniu dnia bezpieczeństwa, rozpocznij od analizy ocen ryzyka zawodowego. Zastanów się, jakie niebezpieczne zachowania identyfikujesz u pracowników. Na jakie zagrożenia chciałbyś zwrócić ich uwagę?
Obrazowe, atrakcyjne, angażujące treści – to cechy dobrego dnia bezpieczeństwa
Kiedy i gdzie zorganizować dzień BHP?
Od wiosny po srogą zimę – każdy czas jest dobry na organizację eventu o tematyce bezpieczeństwa. Oczywiście pora roku będzie czasami determinantem miejsca, gdzie odbędzie się event. Może to być: przyzakładowy plac, sale konferencyjne, korytarze, stołówka pracownicza, a także wydzielone miejsce na hali produkcyjnej. Jeżeli nie masz dogodnego miejsca w swojej firmie – dzień bezpieczeństwa można zorganizować również w zewnętrznym ośrodku wypoczynkowym lub szkoleniowym.
Jak zapewnić zadowalającą frekwencję?
Oczywiście najważniejsza jest atrakcyjna tematyka, która spotka się z zainteresowaniem Twoich pracowników (ponownie wróć do ocen ryzyka zawodowego i analizy zachowań pracowników). Jeżeli adresatami dnia bezpieczeństwa będą pracownicy biurowi – z pewnością każdy z nich będzie chciał spróbować ćwiczeń rozluźniająco-rozciągających. Jestem przekonana, że większość z nich odczuwa bóle odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli adresatami będą osoby narażone na hałas – myślę, że chętnie przypomną sobie jak prawidłowo zakładać ochronniki słuchu oraz co może powodować ich niestosowanie. Za pomocą prostych eksperymentów, a także wykorzystując kilka pomocy dydaktycznych, można obrazowo zaprezentować, że raz pogorszonego słuchu nie da się już naprawić.

Tutaj najważniejsza jest prewencja. Ważne, aby moduły wybrane na safety day zawierały w sobie przydatną wiedzę dla pracowników. Omawiane zagrożenia powinny odnosić się do stanowisk pracy występujących w firmie. Jeżeli załoga pracuje w trybie zmianowym, rozważ organizację dni, tygodnia bezpieczeństwa, tak, aby każdy pracownik miał szansę uczestnictwa w wydarzeniu.
Przejdź również do 2 części – dni bezpieczeństwa w ogniu pytań.
Chciałbyś zobaczyć przeprowadzone przez nas ostatnio dni bezpieczeństwa? Obserwuj nas w mediach społecznościowych np. na LinkedIn, gdzie systematycznie piszemy o bieżących realizacjach z dni BHP oraz prowadzonych projektów z zakresu budowania kultury bezpieczeństwa u naszych klientów.
Autor:
Katarzyna Gulanowska
Trener kultury bezpieczeństwa, Starszy Specjalista ds. BHP