Instrukcje BHP i mój zawrót głowy
Systematycznie bywając na salonach, a raczej w halach produkcyjnych, biurach i na rozległych korytarzach u moich klientów – lubię (wiem – to już skrzywienie zawodowe) zatrzymać się przy miejscach, gdzie wywieszane są instrukcje, piktogramy i komunikaty BHP. Często moje zainteresowanie aspektem komunikacji wizualnej w obszarze BHP wynika z realizowanej analizy kultury bezpieczeństwa u klienta, chociaż w wielu sytuacjach chodzi również o moje głębokie zainteresowanie tym tematem. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami, które mam nadzieję pozwolą Wam nadać RAMY komunikacji wizualnej BHP w Waszych firmach. W pierwszej części serii artykułów: komunikacja wizualna w służbie bezpieczeństwa, bierzemy na tapetę instrukcje BHP.
Gdzie powinny znajdować się instrukcje BHP?
Brak, nieaktualna, nieczytelna, wpadła za maszynę – tak to bywa z instrukcjami BHP, gdy nie wprowadzimy ich standaryzacji. Jeżeli w firmie masz wdrożone ISO, Twoja sytuacja powinna być stabilna w tym obszarze. Zawsze jednak warto i należy doskonalić się! Poniżej znajdziesz 5 dobrych praktyk, które pozwolą Ci na standaryzację, a także podniesienie poziomu poznawczego z instrukcją BHP w Twojej firmie.
1. Lokalizacja instrukcji BHP
Wyznacz konkretne miejsca, gdzie pracownicy mogą znaleźć instrukcje BHP np. segregator/teczka przy stanowisku pracy, tablica BHP danej komórki/wydziału. Dzięki wyznaczeniu konkretnych miejsc, pracownicy nie będą mieli problemu z odnalezieniem instrukcji, a Ty nie będziesz miał problemu z ich zmianą w momencie aktualizacji. Często bywając w różnych firmach, zauważam powywieszane nieaktualne instrukcje. BHPowiec pokazuje mi inny dokument na dysku sieciowym, niż ten na stanowisku pracy. Poza tym w środowisku pracy, gdzie występuje zapylenie lub powierzchnie się szybko brudzą wywieszona instrukcja na ścianie jest nieczytelna – przed przeczytaniem jej musisz ją przetrzeć jak zaparowane lusterko po gorącej kąpieli. Ustal, więc stałe miejsca, gdzie można znaleźć instrukcje BHP – już teraz.
2. Kolorowa standaryzacja instrukcji BHP
A może by tak pójść o krok dalej. Instrukcja BHP zawsze będzie w żółtym czy też czerwonym segregatorze? Jestem za! Nie daj się zgubić instrukcjom BHP w gąszczu firmowych dokumentów – oznacz je, nadaj im charakterystyczną barwę, stwórz sygnaturę.
3. Ściąga i wersja rozszerzona instrukcji BHP
Jestem zwolennikiem, aby nie obwieszać maszyn z każdej strony instrukcjami BHP. Moim zdaniem w wielu przypadkach przy stanowisku pracy wystarczy zastosować piktogramy lub skrócone instrukcje BHP. Wówczas na kartce A4, w formie tabeli wypisz jedynie główne ryzyka i środki ostrożności np. uwaga ryzyko skaleczenie – stosuj rękawice antyprzecięciowe itd. Do dokumentu dołącz proste grafiki lub piktogramy. Zaś pełną instrukcję BHP umieść jak w pkt. 1. Rozważ, czy to rozwiązanie można zastosować w Twojej branży.
4. Grafiki i zdjęcia w instrukcji BHP
Rozważ dodanie grafik, zdjęć, które mógłbyś umieścić w instrukcji BHP. W ten sposób wzmocnisz nimi przekaz np. punkty krytyczne, które wykluczają dalszą eksploatację szelek bezpieczeństwa, prawidłowe przygotowanie stanowiska spawalniczego, prawidłowa pozycja przy transporcie ręcznym beczek czy innych ładunków itd. Wprowadź trochę koloru! O nakazach pisz zieloną czcionką, o zakazach czerwoną. Prosty zabieg, a proces poznawczy z instrukcją już ułatwiony.
5. Instrukcje BHP w chmurze
Pamiętaj o standaryzacji instrukcji na dysku sieciowym. Niech każdy pracownik ma możliwość dostępu do instrukcji ze swojego biurka. Zadbaj, żeby były tam dostępne tylko najaktualniejsze wersje. Oczywiście nie w każdej firmie istnieje możliwość zapewnia dostępu do bazy elektronicznej z instrukcjami dla pracowników produkcyjnych. Jeżeli jednak jest to technicznie możliwe – powinieneś to rozważyć!
A Twoim zdaniem – gdzie powinny znajdować się instrukcje BHP? Pracowniku Służby BHP, menadżerze BHP – Ty również stawiasz na przekaz wizualny instrukcji BHP? Jeżeli tak, podziel się z nami i innymi pracownikami BHP dobrymi praktykami w zakresie standaryzacji instrukcji BHP w swojej firmy. Opisz je lub dołącz zdjęcie w komentarzu na LinkedIn, gdzie w tym temacie prowadzimy dyskusję i wymianę doświadczeń. Chcesz być na bieżąco z nowościami Proresult i dobrymi praktykami BHP – polub nas na LinkedIn już teraz!